szombat, április 05, 2008

Drága blogtársak, arany szíveim, könyörgöm, ne írjátok nagy kezdőbetűvel a személyes névmásokat! Megőrülök, amikor sorozatosan azt látom, hogy egyre többen veszik át ezt a szörnyű divatot. Valószínűleg az rémlik fel a fejükben, hogy levélben nagy betűvel írjuk, de édeseim, egyéb helyeken sosem! Némelyek már oda jutottak, hogy azt is naggyal írják, hogy Én! De az Ő-t se kell, semmit, soha!

Mert hogy a muszáj nem ly, a nyavalyog pedig nem j és a papagáj sem ly, azt már nem is merem említeni. Pedig ezeket is jó lenne tudatosítani.

28 megjegyzés:

lappantyu írta...

a legteljesebb mértékig egyetértek, én is hidegrázást kapok az Éntől és az Őtől is, meg a muszály és az utállak, váááááááááá.

és az, amikor valaki ráadásul még tudja is, hogy nem jól írja, de valamiféle viccből, dacból vagy makacsságból, mit nem értek, szándokosan nem írja jól, áááááááá. :)

Névtelen írta...

Teljesen igazad van, engem is bosszant a sok magyartalanság. Nemcsak a helyesírás, hanem egyéb más (hangsúlyozás, helytelen szóhasználat) is. Az ember feje nem káptalan ugyan, hogy mindent tudjon, de utána lehet nézni mindennek. Csak venni kell a fáradságot, no meg a helyesírási szabályzatot.

Ági írta...

Lappa, tudod, eleinte még azt hittem, hogy aki a nyavalyog-ot j-vel és a muszáj-t ly-nal írja, csak viccel és szándékosan poénkodik. De azóta is azt látom legtöbbjüknél, hogy következetesen így írják, tehát azt kell hinnem, meggyőződésük, hogy így kell. Brrr! :((

Névtelen írta...

Esetenként az elütés, bár ezek NEM azok a példák. Korunk a nyelvhasználat helyességének sem kedvez, gondolok itt a lassan már befogadott rövidülésekre (vok, vagyok helyett). Használói között van általam személyesen ismert és nem hibásan írásáról híres is. Ez nem zavar abban, hogy engem is zavarjon, csak megjegyeztem.

Névtelen írta...

Vagy két évtizeddel ezelőtt próbáltam meggyőzni gyerekem, hogy a neki nem túl szimpatikus padtársát segítse inkább, és ne akarjon napra nap elülni mellőle. Hogy mi volt a végső érve? : "Na de anya, a Juditot ly-nal írja! :)
Ám én is elkövetek a felrótt hibák közül egyet...Mert nekem a kommentelés, az e-mail és rövis kis msn-es üzenet olyan, mint a levél. Nem tehetek róla, Te és Nektek, ez nekem valahogy nagy betűt kíván. Majd igyekszem:)

Névtelen írta...

:)
és persze a nagy Ő!
:)

Névtelen írta...

szerintem az is a baj, hogy a legtöbb ember manapság több emailt, fórumot és blogot olvas, mint könyvet, újságot, tankönyvet, és így nagyon nagy százalékban van kitéve annak, hogy helytelen mintát lát és az rögzül.
ráadásul az újságokban is olykor hajmeresztő hibák vannak!

nekem a személyes felülmúlhatatlan kedvencem egy kilencvenes években kitöltött vámnyilatkozat első sora, melyet az előttünk ülő hölgyemény követett el az Istanbul-Budapest járaton, miszerint -
50 db nőlyi bugyi

szerintem ennél durvább csak a Lyudit lenne tényleg :-)

Ági írta...

Rhumel, nem is a kommenttel, emaillel, sms-sel van baj, ott jogos a nagy betű, hanem amikor szövegben, blogban minden személyes névmást naggyal írnak.

Névtelen írta...

Ha már szóba került a téma, csatlakoznék Bikfic tiszteletteljes kéréséhez a fiunk (mert egészen mást jelent, mint a fiúnk), a kulturális valamint a jénai (tál) szavakkal. Ja, és a földrajzi nevek magyar változatának használatára is biztatnám a tollforgatókat.

Ági írta...

Marcsi, épp az előbb gondolkoztam azon, hogyan tudnám megmagyarázni az olvasóknak, hogy miért nem fiúnk, hanem fiunk! (és azt hiszem, azért, mert a fiúnk alapszava a fiú, a fiunk alapszava pedig a fi)

lappantyu írta...

teljesen, teljesen más a vok a vagyok helyén és a (z általam is használt) kisbetűs mondatkezdés a kommentekben (ami lehet ugyanolyan idegesítő, nyilván), de ezek tudatos másítások, szemben a helyesírási hibákkal, amelyeket nem valamiféle stílus miatt vétenek a vétők, hanem mert arról vannak meggyőződve, hogy az úgy jó. például, hogy úgy jó, hogy tegnap Én is elmentem Hozzá. :) vagy hogy utállom az ilyet. vagy hogy muszály volt elmennem.

az, amikor a nyelv módosul, változik, új szavak kerülnek bele, az jó, az egy jó folyamat, én szeretem. de a személyes névmásokat nem írjuk nagybetűvel, hacsak valaki nem találja ki, hogy mostantól minden szót nagybetűvel ír. :)))

Névtelen írta...

Láttátok már Juhász Gyula nevét ly-vel írva? (Lyuhász) Én igen.

Ági írta...

Persze hogy a vok, asszem, müxik, szvsz és társai egészen más kategória, mint a nyilvánvaló helyesírási hibák. Az előbbiek itt a neten alakultak ki, stíluselemnek is nevezhetjük, lehet szeretni vagy nem szeretni, de ezeket tényleg tudatosan használja, aki használja.

Névtelen írta...

attól még berzenkedhetem, bár látom jól, hogy tudatos elem

Névtelen írta...

Bikfic: valószínűleg igazad van, bár ilyen irányú emlékeim eléggé megkoptak. :) De érdekelne, hogy vajon mi indokolja a kisbetűs mondatkezdést, ami elég zavaró az olvasáskor. Vajon helyes, hogy ennyire "nagyvonalúak" legyünk?

Névtelen írta...

Nem indokolja semmi. Divat. Sajnos.

Névtelen írta...

Emiatt egyébként már én is háborogtam :)
http://kapitanyg.nolblog.hu/?post_id=9735

Névtelen írta...

Szerintem az a baj, hogy húszegynéhány éve elkezdték átvenni az angoloktól a szókép olvasás tanítását, így az a korosztály már nem tanult meg szótagolni sem. Angol tanításnál ez teljesen OK, de magyarnál nem. Ezt a nagy kezdőbetűs személyes névmás használatot is az angolból vették át - már aki átvette!
Amióta meg, van az interneten helyesírás ellenőrző program e-mailnél, a többség erre támaszkodik, esetleg azt is figyelmen kívül hagyja. Blogban ez - legalábbis nálam - nem működik!
Bevallom, én is - mikor ez a kis morgolódásod megjelent - viharos sebességgel visszanéztem az elmúlt néhány napi bejegyzéseimet. Szerencsére semmi "szarvashiba".
De pl. a fiam még a mai napig átküldi nekem e-mailben a cikkei vázlatát, hogy nézzem át, és "magyarosítsam". Mert erre a helyesírásellenőrző még nem képes!

Andi voltam
Valamiért napok óta mindenkinek csak névtelenül tudok kommentet küldeni!
Szerinted mi lehet az oka?

Névtelen írta...

én is a kisbetűsök közé tartozok, de mikor fordítok vagy hivatalos emailt írok, simán automatikusan nagybetűvel kezdem a mondatokat. szerintem ez stíluselem, valahogy a beszélt nyelvet jobban tükrözi nekem, sokszor nem szeretek pontokat se használni, csak vesszőket, de ettől olykor teljesen érthetetlen is lehet akár, amit ír az ember, úgyhogy visszafogom magam. a blog olyan nagyon kötetlen műfaj, meg a komment is, nagyon közel áll a beszélt nyelvhez. és bizony van úgy 4-5 hónap is egyfolytában, hogy csak ilyen formában "beszélek" magyarul, írásban :-)

Névtelen írta...

ez kimaradt - ezt viszont nehezen viselem, ha a személyneveket kisbetűvel írják. olyan nemecsekernős (pedig mennyire nem szeretem azt a könyvet!) még a thai kiskölyköknek is azt tanítom, hogy nagy illetlenség és sértés valakinek a nevét kisbetűvel kezdeni :-)

Névtelen írta...

Bikfickém!
Az ápr. 6-i bejegyzésemben viszont van 1 szó: nagyobban... Elgondolkodtam: nem bbb-vel kellett volna írni? Beírtam 3b-vel a Google keresőbe: kiírja: keresési javaslat: nagyobban... viszont az összes alatta levő cikk 3 b-vel írja!
Szerinted? Melyik lehet a helyes?

Ági írta...

Andi, az biztos, hogy 3 b-vel nem kell írni! :)
De ha már bejöttél itt a csőbe, áruld el, miért írsz az "egy" helyett mindig számot?

Névtelen írta...

Néha kiírom bötűvel is, de lássuk be, akkor 1 helyett három billentyűt kell lenyomni! És az az átkozott lustaságom...
Egyébként a 3b-t viccnek szántam ám!
De azért logikusnak tűnne! Nem? Esetleg kötőjellel?
Csak viccelek megint, nem kell komolyan venni!
De az tény, hogy a legtöbb cikkben így szerepel !
Most akkor honnan tanuljon az interneten felnövekvő ifjúság?
És sose bánd,hogy épp a helyesírás mozgatja meg a billentyűzeteinket (tollat ugyebár nem írhatok),mert ez csak azt jelenti, hogy vagyunk még néhányan, akiknek még ez is fontos téma!

Ági írta...

Persze, örülök is neki, hogy ennyi embert érdekel! :)

Névtelen írta...

és, ha eléggé méretes, a seggg is hárommal írandó...

Ági írta...

Jujj, stali! :))))

Névtelen írta...

mé', csak nem eltévesztettem valamit?!?

Ági írta...

Dehogyis, csak jót röhögtem. :)