Folytassuk a Postamúzeummal, amiről ugyan tudtam, hogy létezik és azt is tudtam, hol van, de be még sosem léptem azon a kapun. Nagy kár, mert lassan a léte is bizonytalan lesz annak a nagy értékű gyűjteménynek, mivel pillanatnyilag azt sem tudják, hol fogják folytatni a működésüket, ha az Andrássy úti Saxlehner-házból kiteszik őket. Pereskednek, de maguk is tisztában vannak vele, hogy kevés a reményük - az egész ház a múzeummal és a másik felében lévő lakásokkal együtt valami rejtélyes új tulajdonos birtokába került, aki, finoman szólva, nem azonosul sem a múzeum, sem a lakók érdekeivel. Szóval, aki szépet akar látni, minél előbb menjen el, mert érdemes. A kapualjban a fal és a lépcsőházban a mennyezet Lotz-freskókkal van tele, maga a múzeum pedig egy olyan régi nagypolgári lakásban található, ahol csodálatos módon minden berendezés épségben maradt, a szépmívű faborítások, a gyönyörű ajtók, a hatalmas tükrök, a kandallók, sőt még eredeti üvegablak is van (egyes vélemények szerint Róth Miksa műhelyéből), melynek mintájára készítették el a többit, egyik szebb, mint a másik. A múzeum anyaga pedig hallatlanul érdekes még annak is, aki különösebben nem érdeklődik a műszaki dolgok iránt.
Mindjárt itt egy tárgy, amelynek kalandos története van: ezt pár éve az ecserin fedezték fel és akkor még csak annyit láttak belőle, hogy biztosan a postával kapcsolatos, de hogy igazából mi lehetett a funkciója, arról fogalmuk sem volt. Megvásárolták, restauráltatták (jóval több pénzért, mint a vételára) és csak később, régi fényképeket nézegetve jöttek rá, hogy az 1896-os millenniumi kiállítás postapavilonjában ilyen embléma volt minden kiállító szekrény homlokzatán.
Ezek pedig a szépségek, lépcsőház, belső terek, ablakok, lámpák, bámulni való látványosságok:
Aztán elballagtam még a Fasorba és megnéztem a református templomot. Kívülről már sokszor láttam, szecesszió népi építészettel keverve, satöbbi, de hogy belülről milyen szép, azt nem hittem volna. Sehol sincs a református templomok puritánsága, gyönyörű, barátságos, hatalmas belső tere van, a kísérő fiatalember (mert ott az volt a módi, hogy minden látogatót egyenként kísértek és nem csoportban) végigvezetett a karzaton, megmutatta a felújításra váró öreg orgonát, aztán egy lépcsőházon keresztül lementünk az udvarra, ahová ugyancsak nem lát be az utcai járókelő - szóval, ott tényleg olyasmit láttam, amit egyébként nem tudtam volna megnézni. Mert egy református istentiszteletre még csak bemehetne az ember, na de nem bámészkodni, járkálni, mindent körbetanulmányozni, azt mégsem illik.
Ilyen a templom belülről (ezek már nem saját képeim, mert valahogy nem volt kedvem a fiút félbeszakítani és zavarni azzal, hogy nem rá figyelek, hanem forgolódva kattintgatok):
Ilyen a templom belülről (ezek már nem saját képeim, mert valahogy nem volt kedvem a fiút félbeszakítani és zavarni azzal, hogy nem rá figyelek, hanem forgolódva kattintgatok):
Ezután, őszintén szólva, kidőltem, aznapra még egyéb kötelesség is szólított, úgyhogy lemondtam többi tervemről, például a körzőgyárat már nem fogom látni az idén biztosan. Tudtátok, hogy a Molnár utcában van egy körzőgyár? Mert én most hallottam róla először. Nem baj, majd máskor. Lesz még Kulturális Örökség Napok, legalábbis reméljük.
4 megjegyzés:
Jó kis kirándulás volt, sok szépet láttam! :) Menjél máskor is, sokszor, sok helyre és akkor legalább én is látom. Nekem a valódi lábaimmal nehezen megy a séta, de virtuálisan a világ végére is el tudok menni! :)
Más: UPC. Én ott vagyok, eddig nem sokszor volt kimaradás, bár itt is előfordul néha.
Megyek, amíg bírok, de ez az évszakváltás az én lábaimnak se tesz jót, úgyhogy nem tudom, meddig tart részemről ez a nagy jövés-menés, azt hiszem, hamarosan már én is csak virtuálisan fogok rohangálni. :(
Köszi a upc-ötletet. :)
Ha egyszer lesz egy laptopom, be fogok vackolni az ágyba, kávét-teát szürcsölgetve és végigolvasom nemkuttyafuttában is a leírásaidat.
Olyan jó, hogy ilyeneket írsz, szívemből köszönöm :)*
Kedves vagy, Pamina, köszönöm! :)
Megjegyzés küldése