péntek, május 25, 2007

Mutatok képeket is a könyvből, de nem városképeket, hanem egyéb ínyencségeket (a képekre kattinva meg lehet nézni a részleteket is, a szövegekért különösen megéri!)

Reklámok:



Két fényképes bérlet, a Bánó Regina nevű ifjú hölgy 1894-95-ben a Budapesti Korcsolya Egylet tagja volt, a Lányi Géza nevű fiúcska pedig látogathatta a millenniumi kiállítást, míg csak meg nem unta:

És a végére egy különlegesség: így adták fel valamikor az ajánlott leveleket. Felül "Levél bedobás", lent középen: "Vény kiadás", közben jobb oldalon pedig meg kellett tekerni a kart és már kész is volt.

9 megjegyzés:

Névtelen írta...

Vajon hány éves lehet ez a Herz reklám. Úgy látszik már akkor is hamisították. :-)))

Vackor írta...

Sok örömet hozzá Neked és sok képet belőle magunknak! ;)

Névtelen írta...

Biztos ismered a "Budapest Anno" című könyvet. Az is tele van ilyen csodás képekkel.

kacinka írta...

Hol lehetett ez a Diana fürdő? Nem a Dohány utcában? Ott most építenek át egy ilyen régi fürdőépületet.
Nagy kincset találtál, Bikfic! :-)

Névtelen írta...

A Diana fürdő épülete a mai Roosevelt tér sarkán, a Belügyminisztérium helyén állt. A pesti Duna-partnak ezen a szakaszán hajók rakodtak még ekkor, a nevét is innen kapta: Rakpiac, Kirakodó tér. A később kiépült Duna-parti palotasor legkorábbi épülete volt a Hild József által 1822-ben Pfeffer Ignác számára tervezett kétemeletes lakóház, amelynek felső szintjein lakások voltak (itt lakott Széchenyi István 1827-32 között), földszintjén pedig a fürdő. Egyetlen központi árkádos udvarból nyílt mind a 18 kádfürdő helyiség. A fürdő nem gyógyforrásra épült, a Dunából szivattyúzták a vizet, majd felmelegítve került a kádakba. A leírások megemlékeznek arról, hogy a fürdő példásan tiszta, elegáns, de drága hely volt. Az eredetileg Duna-fürdőnek, majd később az itt álló szoborról Diana fürdőnek elnevezett intézmény udvarában előadásokat, hangversenyeket is tartottak. A Lánchíd megépítése után tovább nőtt a fürdő népszerűsége, Kazinczy Ferenc pesti útleírásában is megemlékezett róla mint a város korabeli nevezetességéről és szórakozóhelyéről. Az épület 1849-ben, Pest ostroma idején megsérült, ezért 1850-ben (ismét Hild József tervei szerint) újjáépítették, és 27 szobásra bővítették. Az 1840-es évektől divatba jött az ún. orosz gőzfürdő, ezért 1854-ben a Diana-fürdő kínálatát is bővítették ezzel az újdonsággal. 1864-ben ismét átalakították a fürdőt, a réz- és fakádak egy részét elegánsabb kőkádakra cserélték.
http://www.btm.hu/ihm_anyagok/Ujkor/rostas/esszek/11_branczik_marta.html

Ági írta...

Gabi, ez igen, köszönjük! Hálából mindjárt keresek egy képet hozzá!

kacinka írta...

De jó, kösz, KapitányG. és Bikfic!

Névtelen írta...

A dohány utcában a Hungária fürdő volt. De annak már vége. Sajnos.

Névtelen írta...

Ó, bocsánat! Természetesen Dohány utcát akartam írni, nagy D-vel. Minek az a nagy sietség? :(